Vše o arganu

Původ a výroba

Arganový olej pochází z jader plodů argánie trnité (Argania spinosa), dlouhověkého stálezeleného stromu, který se přirozeně vyskytuje pouze v pouštních a polopouštních oblastech jihozápadního Maroka a nejzápadnějšího výběžku Alžírska. Argáníe dorůstá až desetimetrové výšky, dožívá se věku kolem 200 let, odolává až padesátistupňovým teplotám a svými kořeny dokáže čerpat vodu z více než třicetimetrových hloubek. I přes svou obdivuhodnou odolnost a klíčovou roli v místním ekosystému (bránění rozšiřování pouště a erozi, zadržování vody v krajině) je dnes v důsledku klimatických změn, nárůstu lidské populace a nešetrného zacházení ohrožena.

Výroba arganového oleje je dodnes pevně spjata s mnohasetletými tradičními postupy a v souladu s nimi prováděna výhradně ženami.

Zralé plody se buď sbírají celé a dužina se z nich odstraňuje ručně nebo se nechávají pojídat kozám, které pro plody šplhají až do korun stromů, v průběhu přežvykování tráví dužinu a zbylé arganové ořechy plivou, čímž pomáhají výrobkyním ušetřit spoustu práce a námahy (informace, že ořechy prochází celým trávicím traktem koz a vybírají se z jejich trusu, jsou pravděpodobně mylné, protože arganový ořech je pro tento proces příliš velký). Dlužno dodat, že se stoupajícím celosvětovým zájmem o arganový olej roste i tlak některých velkých firem na zagresivnění sběru, což stromy vážně poškozuje. Tyto firmy zároveň nezřídka poškozují i místní ženy - sběračky, kterým vyplácí směšně malé odměny.

Spolehlivým způsobem, jak se vyhnout koupi oleje, jehož výroba poškozuje přírodní i kulturní bohatství Maroka, je vybírat si oleje s označením "Fair trade" nebo důvěryhodné dovozce, napojené přímo na důvěryhodné výrobce.

Samotný tradiční proces výroby je velmi zdlouhavý a náročný a zahrnuje sušení, ruční roztloukání jednotlivých oříšků kameny, mletí jader v kamenném mlýnku, ruční vytlačování oleje ze vzniklé pasty a dlouhé odstávání, nutné k usazení všech pevných částic na dně. V současnosti se pro účely prodeje povětšinou uplatňují moderní způsoby extrakce jako je lisování za studena, které produkuje olej srovnatelné, potažmo ještě vyšší kvality nebo extrakce pomocí organických rozpouštědel, jejíž produkt je ovšem značně znehodnocený.

K výrobě jednoho litru oleje je zapotřebí několika desítek kilogramů plodů.

hands

Potravinový arganový olej se připravuje z opražených jader, má tmavší, zlatohnědý odstín, bohatší ořechovou chuť a vůni a překvapivě i vyšší stabilitu (v průběhu pražení se uvolňují látky, odpovědné za výrazné zpomalení oxidace), kosmetický arganový olej se připravuje z jader nepražených.

Díky vzácnosti arganových stromů a zdlouhavé, náročné výrobě je arganový olej druhým nejdražším olejem světa - prvenství drží olej opunciový. S jeho hodnotou se bohužel pojí i skutečnost, že se velice často pančuje a proto je v čisté podobě a vysoké kvalitě jen těžko k sehnání.

 

Popis, účinky, použití

Kosmetický arganový olej má zlatožlutý odstín a zvláštní, charakteristickou, těžko popsatelnou vůni, která může být některým lidem nepříjemná. Tato vůně je každopádně jedním z ukazatelů kvality - olej, který ji postrádá, prošel chemickou úpravou.

Dalším důležitým měřítkem pravosti a kvality je rychlá vstřebatelnost do pleti bez zanechání mastného či lepkavého rezidua. Podobně dobře se arganový olej vstřebává i do vlasů (samozřejmě za předpokladu, že je použito přiměřené množství).

Arganový olej sestává převážně z kyseliny olejové (omega 9) a linolové (omega 6), kyselina palmitová tvoří cca 13% a kyselina stearová cca 6%. V malém množství je zastoupena kyselina myristová, palmitoolejová, arachidová, alfa-linolenová, eikosenová a lignocerová. Obsah vitaminu E, fytosterolů a fenolických sloučenin není nijak zvlášť vysoký, ale zahrnuje vzácné a vysoce účinné složky. Dále olej obsahuje nezanedbatelné množství skvalenu, koenzym Q10, triterpenové alkoholy a melatonin.

Mezi vědecky prokázané účinky arganového oleje patří:

 

Stimulace syntézy kolagenu a elastinu a bránění jejich degradaci

Kolagen a elastin jsou dva důležité proteiny, odpovědné za pevnost, pružnost a mladistvost pleti. Jsou produkovány takzvanými fibroblasty, základními buňkami vazivové tkáně. Produkce nového kolagenu a elastinu s přibývajícím věkem klesá a zároveň se zvyšuje úroveň degradace již existujících vláken. Po menopauze se oba procesy vlivem úbytku estrogenu ještě dramaticky umocňují (v prvních pěti letech po menopauze klesá celkový obsah kolagenu v pleti až o 30%). Estrogenní substituční terapie, tedy umělé podávání přirozeně ubývajícího estrogenu, tyto změny zastavuje, pojí se ale se značnými zdravotními riziky, nedá se praktikovat dlouhodobě a už vůbec ne u každé ženy.

Výzkum prováděný na skupině šedesáti postmenopauzálních žen bez jakékoli hormonální substituce prokázal, že arganový olej tyto změny zastavuje rovněž a to bez jakýchkoli vedlejších účinků. Po pouhých šedesáti dnech používání byla u účastnic zjištěna zvýšená tvorba kolagenu a elastinu, stejně jako snížená úroveň jejich degradace a jejich pleť byla měřitelně výrazně pružnější. Tyto účinky se dostavily jak u skupiny, která si arganový olej pravidelně aplikovala na pokožku, tak u skupiny, která jej konzumovala vnitřně, přičemž nejvýraznější byly u žen, které olej používaly oběma způsoby současně.

[https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4321565/]

 

Posílení kožní bariéry a zlepšení úrovně hydratace

Obsažená kyselina linolová a nezmýdelnitelné složky posilují přirozenou kožní bariéru, čímž mimo jiné dochází k významnému dlouhodobému zvýšení obsahu vody v pokožce. Tento efekt se dostavuje při zevní aplikaci arganového oleje i při jeho konzumaci.

[https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4520377/]

 

Antioxidační působení

Arganový olej obsahuje silné antioxidanty a funguje proto jako prevence stárnutí, způsobeného vlivem volných radikálů.

[https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0261561404000500

https://journals.lww.com/eurjcancerprev/Abstract/2003/02000/Consumption_of_argan_oil__Morocco__with_its_unique.11.aspx

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.2042-7158.2010.01190.x]

 

Protizánětlivé působení

U arganového oleje bylo prokázáno silné protizánětlivé působení, které svou účinností dokonce převyšuje některé protizánětlivé léky na lékařský předpis.

 

Podpora hojení ran

V tomto směru arganový olej rovněž překonává některé běžně používané hojivé léky.

[https://www.acgpubs.org/doc/2018080513283822-RNP-EO-1604-031.pdf, https://europepmc.org/abstract/med/26978857]

 

Omezování tvorby kožního mazu

Vliv používání arganového oleje na snížení produkce mazu byl prokázán hned několika studiemi.

[https://go.galegroup.com/ps/i.do?p=AONE&sw=w&u=googlescholar&v=2.1&it=r&id=GALE%7CA269531007&sid=googleScholar&asid=617141c2] 

 

Jak vyplývá z výše uvedeného, arganový olej ocení především ženy s mastnější a problematickou pletí, kterým pomůže nejen zmírnit či zcela odstranit jejich obtíže, ale zároveň poskytne mocnou zbraň v boji proti projevům stárnutí.

Jelikož se pyšní nulovou komedogenicitou, tj. nulovým sklonem ucpávat póry, nemusí se jej obávat ani majitelky těžké formy akné.
Díky své lehkosti a snadné vstřebatelnosti se výborně hodí pod make-up nebo obecně pro příležitosti, kdy svou pleť chceme opečovat, ale viditelná mastnota nám nepřijde vhod.

Stejně jako každý tuk se arganový olej používá na předem vyčištěnou a důkladně navlhčenou pleť.

Pro marokovbatohu.cz Johana Severská

Link pro citace článku: SEVERSKÁ, Johana. Vše o arganu. Www.marokovbatohu.cz [online]. 23.2.2019 [cit. 2019-02-23]. Dostupné z: https://www.marokovbatohu.cz/notysek/vse-o-arganu/