Jak vrátit lahvičky do života aneb Malý průvodce jejich hygienou

Nabízíme vám dary přírody a v souladu s přírodou se nese i celý proces balení a přípravy balíčků. Napadlo vás ale někdy, že krom papírových obalů můžete znovupoužívat i lahvičky od olejů? Postačí jen vědět, jak je precizně vymýt a vrátit je do procesu takové, jaké je sklář stvořil.

Nejdříve rozeberte skleničku na prvočástice

Lahvičky je nezbytné rozebrat na prvočástice. U skleněné pipetky je zásadní, aby jí mohla voda protékat, pokud rourka zůstane nasazená na gumovém kloboučku, nevyčistíte ji. V případě našich malých pipetek se jedná o rozborku na 4 kusy:

  1. Odšroubujete víčko.
  2. ALU objímkou protáhnete za klobouček nahoru pipetku.
  3. Jemným kroucením oddělíte pipetku od kloboučku.

Čištění skleniček není žádná složitá věc

K čistění vám postačí: 

  • perkarbonát sodný (zakoupíte v každém dobrém bezobalovém obchodu, nabízejí ho i hobby e-shopy),
  • větší nádoba,
  • horká voda.

Postup čištění

  1. Tak pěkně naskládejte všechny součástky do nádoby, přisypte lžíci perkarbonátu a zalijte horkou vodou tak, aby vše bylo ponořené.
  2. Přesvědčte se, že skleničky jsou ponořené a dostal se do nich roztok.
  3. Potápějte a plňte je (třeba přidržením vařečkou pod hladinou, pootočením) ale až ve chvíli, kdy tekutina přestane pěnit.
  4. A teď si jich hodinku nevšímejte.

Pozor: směs pění, a to tak, že hodně! Nechte si tedy rezervu, jinak budete vytírat. :-)

Následně můžete rukou v rukavici pipetky pod hladinou protřepat (prohnat jimi roztok). U skleniček se podívejte proti světlu, zda jsou čisté. Pokud ne, nechte v nich zhruba polovinu tekutiny, ucpěte hrdlo a protřepte. Znovu a znovu, dokud nebudou čisté.

Koupel doporučím ještě jednou zopakovat, u silně znečištěných lahviček i vícekrát.

Věřte mi: I ta nejšpinavější lahvička bude moci jít po této proceduře pracovat do laboratoře. :-)

Postup po vyčištění skleniček

Až budou skleničky dokonale čisté, velmi důkladně je propláchněte nejprve slabým kyselým roztokem kyseliny citronové nebo octa, a následně pod čistou vodou. Sklo musí být zcela průhledné a hladké na omak. Nesmí na něm být viditelné žádné částice, smítka a nečistoty. 

Skleničku složte zpět až po dokonalém uschnutí všech součástí a nepoužívejte hrubou sílu. Mimochodem, už jste četli příběh našich marokánek?

Ať vám skleničky dobře slouží

Ivča

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení